29 ianuarie 2023

Victorii pentru atleții noștri la Cupa R.M.A.

Sportivii CSM Constanța au obținut rezultate excelente, în acest weekend, la Cupa R.M.A, competiție desfășurată în Sala ”Ioan Soter” a Complexului Sportiv Național “Lia Manoliu” din București. Dragoș Silvestru a obținut locul 1 la seniori, în proba de 60 metri garduri. Sportivul legitimat la CSM Constanța – CS Farul Constanța a încheiat cursa cu un timp de 8 secunde și 7 sutimi. Alexandru Toader s-a clasat și el pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, la tineret, tot la 60 metri garduri, cu nou record personal 8.21s. Ambii sportivi sunt pregătiți de Alin Larion.

Ioana Colibășanu (antrenor Elena Colibășanu) a câștigat proba de triplusalt, cu un nou record personal PB, 13.06m, urmată de Alexia Dospin (antrenor Carmen Botea), cu o săritură de 12.68m. Cristian Valentin Radu (antrenor Alin Larion) a obținut locul al doilea al triplusalt, cu o săritură de 15.20m, din ultima încercare. În prima etapă organizată la seniori și U23, Radu a obținut 15.30m în aceeași probă.

Valentin Tănase a câștigat finala probei de 60m, cu un nou record personal, 6.77s. Andrei Sterea (antrenor Alin Larion) a terminat cursa de 400m pe locul 4, cu timpul de 51.27s.

În cadrul competiției din Capitală a avut loc și Campionatul Național U16, U18 – etapa 1. O surpriză placută a fost debutul pe pista de atletism în competiții oficiale a triatlonistului Carol Popa. Sportivul antrenat de Cristian Doicescu a câștigat proba de 1500m destinată categoriilor U16 și U18, cu timpul de 4:10.64m. Alecsandra Scărlătescu (antrenor Eveline Lisenco) a ocupat locul 6 în finala probei de 60m, la categoria U16.