18 decembrie 2023

Evoluție curajoasă în compania vicecampioanelor de la CSM Târgoviște

Voleibalistele noastre au încheiat anul cu o evoluție de excepție în compania vicecampioanelor de la CSM Târgoviște, în etapa a 11-a a Diviziei A1. Meciul din Sala Sporturilor “Simona Amânar” a fost un thriller de două ore și 4 minute, cu volei de calitate și momente de mare spectacol, în care fetele antrenate de Florin Voinea și Radu Began s-au ridicat la înălțimea valoroaselor lor adversare. Au avut în mână primul set, la 21-18, dar târgoviștencele au revenit și s-au impus cu 25-23. Voleibalistele CSM Constanța au răspuns cu aceeași monedă, 25-23 în setul secund, apoi au luat “la pas” parțialul al treilea, 25-21! Experiența adversarelor și-a spus cuvântul și a urmat un set câștigat cu 25-22, unul în care junioarele echipei introduse în joc au produs și ele un volei spectacol, urmat apoi de un decisiv adjudecat cu 15-10 pentru o victorie la limită, 3-2, din care ne revine și nouă un punct!

Ana Maria Vilău: Ne-am bucurat de meci, au fost momente dificile în care experiența lor și-a spus cuvântul. Este minunat să auzim sala cum se bucură alături de noi. La anul, vrem să muncim mai mult, să avem mai multă disciplină în joc. Să ne bucurăm de sport, de tot ce ne oferă Constanța!

Skarleta Jancova: Ne bucurăm că am luat un punct, dar am fi vrut două puncte, cel puțin! Am întâlnit o echipă foarte bună. Experiența lor mult mai mare și-a spus cuvântul în momente importante, când au știu mai bine ce să facă. Mulțumim fanilor că ne-au susținut și le promitem că ne vom pregăti să jucăm tot mai bine de la meci la meci și să avem rezultate.

Andrei Talpeș: Am dat o replică foarte bună vicecampioanelor României. Să nu uităm că suntem echipa cu cea mai mică medie de vârstă din campionat. Am fost la un pas să câștigăm, dar sunt foarte mândru de felul cum au evoluat fetele astăzi. Construim pas cu pas, arătăm cu fiecare meci că avem valoare. Cu siguranță, Constanța va crește și va termina mai sus. Avem peste 500 medalii câștigate în 2023, însă Constanța poate mai sus! Poate să fie din nou în top la toate sporturile și, ușor-ușor, va reveni acolo! Hai, Constanța!

Cubaneza Greisy Fine Martinez a fost vedeta partidei, cu 23 puncte reușite. Au mai evoluat Teodora Iancu 19p, Kristiana Petrova 14p, Alexandra Spînoche 9p, Ana Maria Vilău 8p, Bianca Manolachi 4p, Marilena Puică 3p, Skarleta Jancova libero, Minca Cristea libero, Maria Alesia Știrbu, Bianca Cucu, Bianca Grama, Silvia Coman, Alexia Ruci. Un mare BRAVO la final de an pentru echipa noastră nou-promovată pe prima scenă a voleiului românesc! Felicitări, jucătoarelor și staff-ului! Hai, Constanța!