2 mai 2024

CSM Constanța învinge SCMU Craiova și încheie sezonul pe locul 7 în Divizia A1

CSM Constanța încheie acest sezon cu o victorie și atinge cea mai bună clasare a sa pe prima scenă a voleiului masculin: locul 7, depășind-o pe cea din sezonul precedent, locul 8. CSM Constanța avea nevoie de o victorie în meciul decisiv cu SCM U Craiova, o echipă care la începutul playoff-ului avea speranțe la Top 4, venind după un sezon în care câștigase Cupa României, însă CSM Constanța a crezut în șansa sa și a câștigat ambele meciuri de pe teren propriu, avantajul terenului propriu fiind un factor providențial, având în vedere că fanii și-au făcut simțită prezența la sală, chiar de 1 Mai! CSM Constanța a început curajos partida, având mâini sigure în Druță și Dinculescu, însă câteva greșeli neforțate au făcut ca primul set să fie adjudecat de oaspeți, 25-21.

Următoarele două seturi au dat trezirea echipei, seturi în care atacurile lui Druță, Dinculescu, Vidoni, Tevin St Jean și-au atins ținta, surpriza meciului fiind Victor Asmarandei, care și-a adus aportul cu 11 puncte! Tânărul jucător a primit credit astăzi în ultimul meci al sezonului și nu a dezămagit, fiind un factor important în economia victoriei cu o eficiență de 71% în atac! A fost 2-1 pentru Constanța! Setul patru a fost unul în care oaspeții au condus ostilitățile având în Stohr și Hernandez principalele arme, set câștigat 25-19. Astfel, s-a ajuns în decisiv, acolo unde Constanța a intrat în meci hotărâtă, având un parțial de 10-3 și 13-5 ca mai apoi jocul să sufere o cădere surprinzătoare în care Craiova a făcut un parțial de 6-0, ducând scorul la 13-11 și ridicând temperatura finalului de joc. Un time out luat de banca echipei constănțene a pus ordine și calm în meci iar Druță și Tevin St Jean au adus punctele câștigătoare care au trimis-o pe CSM Constanța pe locul 7, cea mai bună clasare în istoria sa.

La final a fost atmosferă de sărbătoare în vestiar, la capătul unui sezon în care CSM Constanța nu numai că și-a depășit obiectivul propus dar a și făcut surprize mari, învingând Dinamo sau Steaua, echipe mult mai bine cotate decât alb-albaștri, iar acum Craiova, care ajunge în cea mai nefastă clasare a ultimilor 12 ani. A fost o seară în care jocul de echipă a strălucit iar Tevin St Jean a fost decisiv la fileu, pe apărare, cu șase blocaje, având și un aport pe atac important, alături de surpriza serii Victor Asmarandei. Pentru CSM Constanța au evoluat: Druță 21p (1 blocaj), Vidoni 16p (1 blocaj) și 40% recepție pozitivă, Dinculescu 15p (1 blocaj) și 42% recepție pozitivă, Tevin St Jean 13p (6 blocaje!!!), Asmarandei 11p (1 blocaj), Arquez 2p, Gavriz-libero 32% recepție pozitivă, Săvoiu-libero 50% recepție pozitivă, Badea, Grigore, Constantinescu, Popa, Ignat. Mulțumim tuturor care au fost alături de noi la sală, în ultimul meci al sezonului! CSM Constanța încheie cu o victorie în fața propriilor fani și speră frumos în viitor! Hai, Constanța!