15 ianuarie 2024

Echipele de volei CSM Constanța au debutat cu dreptul în returul Diviziei A1

Prima etapă din returul Diviziei A1, primele victorii pentru CSM Constanța! Fetele antrenate de Florin Voinea și Radu Began au câștigat meciul cu CSU Medicina Târgu Mureș, susținut în Sala Sporturilor din Constanța. După un prim set cedat cu 19-25, jucătoarele noastre s-au impus în următoarele trei parțiale, la 22, 19 și 13, adjudecându-și victoria într-o oră și 33 de minute de joc. Au evoluat: Fine Martinez 19 puncte, Grama 12p, Petrova 10p (21 preluări, 67% pozitive, 48% excelente), Cimpu 10p, Iancu 8p (37 preluări, 46%, 30%), Spînoche 6p, Stanchulova 1p, Jancova libero, Știrbu. Este cea de-a 4-a victorie în acest sezon pentru CSM Constanța, aflată la primul sezon în elita voleiului feminin românesc. Urmează un meci extrem de dificil, în deplasare, cu CSM Corona Brașov, pe care echipa noastră a învins-o în tur, cu 3-2, după un joc dramatic.

A fost victorie și pentru voleibaliștii noștri, la Timișoara, unde au câștigat în patru seturi meciul jucat pe terenul echipei Universitatea de Vest. Băieții antrenați de Cristian Imhoff și Răzvan Parpală s-au impus în primele două parțiale, cu 25-20 și 30-28, apoi l-au cedat pe următorul, cu 24-26, pentru ca ultimul să fie un adevărat galop de sănătate pentru Grigore, Vidoni & comp, 25-15! Au mai evoluat: Dinculescu, Asmarandei, Druță, Badea, St Jean, Arquez, Frîncu, Popa – Gavriz și Săvoiu libero. CSM Constanța obține cea de-a 6-a victorie în campionat și urcă pe locul 7, cu 17 puncte, în clasamentul Diviziei A1. Continuă cursa pentru un play-off. Următorul adversar va fi Știința Explorări Baia Mare.