21 noiembrie 2022

Noi medalii pentru secția de tenis de masă CSM Constanța!

A fost o săptămână plină pentru orașul de la malul mării! TOP 16 seniori, masculin și feminin, a fost turneul care a încheiat un tur de forță de nouă zile în care au avut loc nu mai puțin de 5 competiții!

În Cupa României, la seniori, competiție care a avut loc la Dumbrăvița, județul Timiș, Constanța a fost foarte aproape de o medalie de aur. Cristian Chiriță a  pierdut finala după un dramatic 3-4 cu Alexandru Cazacu, în timp ce, în finala feminine, Elena Zaharia s-a înclinat în fața Ioanei Sângeorzan cu scorul de 2-4. Bilanțul nostru: Cristian Chiriță – locul 2 – medalie de argint, Cristian Grigore – locul 3 – medalie de bronz, Elena Zaharia – locul 2 – medalie de argint, Alina Zaharia – locul 3 – medalie de bronz.

CSM Constanța a fost în prim-plan și la Campionatul Național de Tineret de la Bistrița! În proba de simplu feminin, Elena Zaharia și-a confirmat statutul de favorită și a câștigat competiția! În proba de dublu feminin, podiumul a cuprins constănțence pe toate locurile, Elena Zaharia/Camelia Mitrofan obținând aurul, Andrea Teglas/Bianca Mei-Roșu argintul și Denisa Urîtu bronzul. După medalia de aur obținută de cele două în proba de dublu fete, Camelia și-a mai adăugat în palmares încă una la simplu. Campioana europeană U21 în proba de dublu mixt, Camelia a reușit să câștige medalia de argint, la aceeași categorie și cu același partener (Andrei Istrate), probă la care perechile Elena Zaharia / Darius Movileanu și Bianca Mei-Roșu / Dragoș Bujor au completat podiumul, clasându-se pe locul 3. Așadar, la sfârșit de concurs, sportivii legitimati la CSM Constanța și LPS Constanța au obținut: 3 medalii de aur, 4 medalii de argint, 3 medalii de bronz! Alături de sportivi a fost antrenorul de la CSM Constanța, Anamaria Sebe!

Și Top 16, competiție desfășurată tot la Bistrița, i-a avut în prim-plan pe sportivii de la CSM Constanța. În Top 16 Juniori, Elena Zaharia a avut un parcurs fără greșeală și a cucerit medalia de aur, în timp ce Camelia Mitrofan a obținut medalia de bronz. Elena Zaharia a trecut în competiție, pe rând, de Daniela Găină, Sferlea Alesia și Ioana Sângeorzan, adversara Cameliei Mitrofan în semifinale. Confirmându-și valoarea și forma bună prin care trece, Elena Zaharia a câștigat și Top 16 seniori, împărțind podiumul cu alte două constănțence: Bianca Mei-Roșu și Alina Zaharia (LPS NR Constanța), ambele clasate pe locul 3! Cristian Chiriță (CSM Constanța) a încheiat Top 16 seniori pe treapta a doua a podiumului, în competiția rezervată baieților. Sportivii au fost îndrumați de antrenoarea Anamaria Sebe.