26 iulie 2023

Vlad Topală, medaliat cu bronz la Campionatul European Universitar

Sportivul de la CSM Constanța a concurat ca student al Universității Ovidius din Constanța, la categoria +90 kg, pe echipe, la Campionatul European Universitar de Judo de la Zagreb. După rezultatele remarcabile obținute la Campionatul Național Universitar de judo, studenții de la Facultatea de Educație Fizică și Sport din cadrul Universității “Ovidius” din Constanța au continuat evoluțiile foarte bune și la Europenele Universitare. Echipa României a obținut medalia de bronz, la sfârșitul competiției, câștigând finala mică contra Franței, prin victoria decisivă obținută de Vlad, la scorul de 3-2 pentru România.

În proba individuală, la categoria +100 kg, Vlad a pierdut finala mică, pentru medalia de bronz, în golden score, contra olandezului Van Kampen. Până în finala mică a competiției, studentul nostru l-a învins pe germanul Witassek Yvo (medaliat cu bronz în anul 2021 la Campionatul Mondial de juniori), a pierdut contra Gureshidze Shalva (locul 1 în clasamentul mondial al juniorilor la categoria +100 kg.) și a câștigat fără drept de apel, prin Ippon, cele două meciuri din recalificări, împotriva britanicului J. Homan și a portughezului P.Rovira. Format la Reșița, Vlad Topală luptă în prezent pentru CSM Constanța, unde este antrenat de Radu Luca.