30 octombrie 2023

Voleibaliștii noștri au un parcurs perfect în Divizia A1: 3 victorii în 3 etape!

Start lansat pentru echipa de volei masculin în noul sezon al Diviziei A1. Băieții antrenați de Cristian Imhoff și Răzvan Parpală au câștigat acasă cu Universitatea de Vest Timișoara, în deplasare cu Știința Explorări Baia Mare și, din nou pe teren propriu, cu SCM Zalău. Cu 8 puncte (setaveraj 9-3), CSM Constanța se află în plutonul fruntaș, alături de Dinamo București, Arcada Galați și SCMU Craiova. Contra zălăuanilor, voleibaliștii noștri au jucat două meciuri în două zile la Sala Sporturilor, pentru că duelul de duminică a fost în Cupa României, manșa secundă din faza I a competiției.

Sâmbătă a fost victorie cu 3-1, pe seturi 25-21, 19-25, 25-20, 25-21, după o oră și 40 de minute de joc. Vidoni 19p (19 preluări, 37% pozitive, 21% excelente) și Dinculescu 16p, au fost în prim-plan, susținuți de St Jean 12p, Grigore 8p, Druță 5p, Frîncu 3p, Badea 3p, Arquez 2p, Gavriz libero (16 preluări, 50% pozitive, 31% excelente). CSM Constanța și-a luat prima parte a revanșei pentru înfrângerea de la Zalău, din prima manșă a Cupei României (0-3). Duminică a fost din nou victorie, 3-1, așa că soarta calificării în faza a II-a a Cupei României s-a decis în golden set. Aici oboseala și-a pus amprenta asupra evoluției băieților noștri, la cel de-al patrulea meci în șapte zile! A fost 15-11 pentru SCM Zalău, care merge mai departe. Deși se opresc în Cupa României, voleibaliștii CSM Constanța promit un sezon bun în Divizia A1, după startul excelent din această toamnă.