2 septembrie 2023

CSM Constanța a fost aproape de o victorie mare la București cu Steaua!

În cadrul etapei a 4-a din Liga Națională de Rugby, Grupa B, CSM Constanța a avut o evoluție remarcabilă, sâmbătă pe terenul Ghencea din Capitală, unde a terminat la egalitate, 29-29 cu Steaua.

Formația constănțeană nu s-a lăsat impresionată de numele titratei adversare și la pauză a condus cu 9-5, după o primă repriză, în care a dominat territorial.

Repriza a doua a fost una spectaculoasă, în care cele două formații au jucat mult pe ofensivă și au făcut o bună propagandă sportului cu balonul oval.

CSM a condus cu 29-22, în minutul 79, dar la ultima fază, gazdele au reușit să egaleze printr-un eseu transformat.

Punctele formației antrenate de Radu Nicolae Mocanu și Claudiu Trandafir au fost reușite de Marian Muntianu – eseu, 2 transformări, 5 lovituri de pedeapsă, Cristian Bumbac – eseu.

Jucătorul meciului a fost desemnat Eseria Vueti de la CSM Constanța.

Echipa constănțeană își menține invincibilitatea în această ediție de campionat, în care a înregistrat 9 victorii și un egal.

Săptămâna viitoare, sâmbătă, 9 septembrie, CSM Constanța va evolua la Arad în Campionatul de rugby în 7, iar pe 16 septembrie va evolua în campionat, pe teren propriu cu Universitatea Cluj.