24 iunie 2023

CSM Constanța își continuă seria victoriilor în Liga Națională de Rugby

Într-o partidă restantă din etapa a 4-a în Liga Națională de Rugby, grupa a 3-a, sâmbătă, pe stadionul „Flacăra” din Năvodari, CSM Constanța a întâlnit pe RC Bârlad.

Disputat pe o căldură toridă, meciul a fost câștigat de constănțeni cu 34-24 și cu acest succes, formația noastră și-a asigurat clasarea pe primul loc în grupă.

Elevii antrenorilor Nicolae Radu Mocanu și Claudiu Trandafir au avut o primă repriză foarte bună, în care au dominat la toate capitolele și au condus la pauză cu 31-12.

Jucătorul meciului a fost desemnat Ionuț Alexandru Sava de la CSM Constanța, autor a 21 de puncte.

Pentru învingători au punctat: Ionuț Alexandru Sava – eseu, 2 transformări, 4 lovituri de pedeapsă, Liviu Stoian – eseu, Iulian Manole – eseu, Marian Muntianu – 1 lovitură de pedeapsă, iar pentru oaspeți au înscris: Lazăr Azoiței – 2 eseuri, Eduard Crăescu – eseu, 2 transformări, Cosmin Dascălu – eseu.

Au arbitrat: Vlad Iordăchescu, Răzvan Ștefan, Gheorghe Andrei (toți din București), al patrulea oficial fiind Ionuț Damaschin (Constanța).

CSM Constanța este pe primul loc în grupa a 3-a, cu 22 de puncte, cinci victorii din tot atâtea partide și în ultimul meci din această fază, va juca duminică, 2 iulie, tot la Năvodari cu Bucovina Suceava.