18 iunie 2023

Medalii de bronz pentru CSM Constanța U18!

Echipa de rugby CSM Constanța U18 a susținut duminică după-amiază, pe Stadionul „Arcul de Triumf” din Capitală, finala mică a Diviziei Naționale cu LPS Suceava.

Formația constănțeană (antrenată de Onal Agiacai, Victor Bezușcu și Marius Codea) a început în forță și a marcat primul eseu prin Mario Perici, apoi a mai reușit o încercare prin Gabriel Popa și a condus la pauză cu 10-0.

Și în debutul reprizei secunde, constănțenii au fost mai incisivi și au punctat prin eseul lui Ioan Boroș, aducând scorul la 15-0.

Profitând de faptul că au evoluat o perioadă în superioritate numerică, sucevenii au revenit și cu un final mai bun au adus scorul la 15-15, după două eseuri, o transformare și o lovitură de pedeapsă.

La sfârșitul celor 70 de minute, scorul a fost egal și conform regulamentului, câștigătoare a fost desemnată echipa, care a marcat mai multe eseuri, CSM Constanța (3) față de cele două ale adversarilor.

CSM Constanța U18 s-a mobilizat exemplar pentru această finală și a încheiat cu medalii un sezon dificil, performanța fiind mai importantă, după ce LPS Suceava câștigase de două ori în fața constănțenilor, în sezonul regulat.