2 iulie 2023

Victorie concludentă pentru echipa de rugby CSM Constanța

Stadionul „Flacăra” din Năvodari a găzduit duminică, partida restantă din Liga Națională de Rugby dintre CSM Constanța și CSM Bucovina Suceava.

Formația gazdă, antrenată de Nicolae Radu Mocanu și Claudiu Trandafir a început mai greu meciul, Bucovina a condus cu 8-0, dar pe finalul reprizei, constănțenii au fost mai insivi și au condus la pauză cu 12-8.

Repriza secundă a fost un galop de sănătate pentru CSM Constanța, care și-a demonstrat superioritatea la toate capitolele, câștigând de o manieră entuziasmantă cu 78-8.

Este o victorie cu punct bonus, constănțenii reușind 12 eseuri, dintre care 9 transformate.

Formația constănțeană a început meciul cu cinci jucători din Fiji, transferați pentru meciurile dificile din partea a doua a campionatului.

Jucătorul meciului a fost desemnat Ionuț Alexandru Sava de la CSM Constanța, autorul a 18 puncte.

Punctele învingătorilor au fost reușite de Răzvan Călin – 3 eseuri, Cristian Bumbac – 2 eseuri, Mihai Chirică – eseu, Mihai Popa – eseu, Petre Popa – eseu, Eseria Vueti – eseu, Keresoni Delaivuna – eseu, Mario Arvinte – eseu, Mosese Kailona – eseu, Ionuț Alexandru Sava – 9 transformări, iar oaspeții au punctat prin Lucian Preuțescu – eseu, Liviu Godroman – lovitură de pedeapsă.

Meciul a fost condus de Nicolae Frățilă (București), Ionel Dumitrescu (București), Viorel Bujoreanu (Mangalia). Al 4-lea arbitru – Ionuț Damaschin (Constanța), observator FRR – Dănuț Frăsineanu (București).

CSM Constanța a încheiat grupa a 3-a pe primul loc, cu 6 victorii din tot atâtea meciuri, 27 de puncte și esaveraj 225-71.

Pentru rugbyștii constănțeni urmează câteva zile de pauză, după care se vor relua pregătirile pentru partea a doua a campionatului, care va începe în luna august.